خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

روز جهانی بهداشت محیط

   

   

  روز جهانی بهداشت محیط :

   

   

  26 سپتامبر (5 مهر) روز جهانی بهداشت محیط زیست است. «فدراسیون بین‌المللی بهداشت محیط زیست» این روز را بنیاد نهاده و امورات آن را هماهنگ می‌کند و مطالبی در مورد بهداشت محیط بویژه انواع و اثرات آلودگی‌هایی نظیر آلودگی صدا، هوا، آب، زمین و امثال آن نشر می‌دهد و همکاری کشورهای مختلف را ترغیب می‌کند تا وضعیت محیط زیست سیاره بهبود یابد. این فدراسیون هر سال تم خاصی را برای فعالیت‌های این روز اعلام می‌دارد. تم سال 2016، «کنترل سیگار... پاسخ به شیوع آن در جهان» است.

   

   

   

   

   

   

   

   آلودگی به معنی ورود آلاینده‌ها به محیط زیست طبیعی است که موجب تغییرات نامناسب ‌شود. آلودگی‌ ناشی از مواد شیمیایی مختلف و نیز آلودگی‌های فیزیکی از قبیل صدا، گرما، نور و امثال آن است. آلاینده‌ها ممکن است ماده/انرژی خارجی یا آلاینده طبیعی باشند.

   

   

  «روز جهانی بهداشت محیط» (World Environmental Health Day) به همت «فدراسیون بین‌المللی بهداشت محیط زیست» (International Federation of Environmental Health- IFEH) راه‌اندازی شده و هر سال امورات آن را در سراسر جهان هماهنگ می‌کند. در این روز از مردم و نیز کلیه اعضاء فدراسیون و نیز افراد مشغول در حوزه بهداشت محیط زیست و دانش‌آموزان خواسته می‌شود توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند و سخت درباره آن کار کنند. هدف آن است که مردم کشورهای مختلف با بیماری‌های مرتبط با غذا درگیر نشوند و بدانند که شرایطی از قبیل مسمومیت غذایی تهدید مستقیم برای حیات انسان است. باید مردم در معرض آلودگی‌هایی از قبیل آلودگی صدا، هوا، آب و زمین قرار نگیرند. همه اینها سلامت انسان را در معرض خطر قرار می‌دهند. لازم است تمام ناقلین و حاملین محیطی که منشأ تهدید سلامت انسان هستند کاهش یابند.

   

   

  در سال‌های مختلف و در کشورهای متفاوت رخدادهای گوناگونی در این روز شکل می‌گیرد تا بر اهمیت این روز تأکید شود. فدراسیون بین‌المللی بهداشت محیط زیست هر سال تم خاصی را اعلام و فعالیت‌های آنرا هماهنگ و سازماندهی می‌کند تا توجه مردم را به مشکلات محیط زیست جلب نماید و از همه مردم می‌خواهد در رخدادهای این روز مسئولانه شرکت کنند.

   

   

  تم‌ها

   

   

  سال 2016. «کنترل سیگار... پاسخ به شیوع آن در جهان». کشیدن سیگار و مصرف تنباکو علت بسیاری از بیماری‌ها و مرگ‌های قابل پیشگیری است. هر سال در سطح جهان 6 میلیون نفر در نتیجه مصرف دخانیات جان می‌دهند. از این تعداد، 600 هزار نفر تلفات دست دوم مصرف سیگار هستند. سیگار عامل 20 درصد مرگ‌های ناشی از سرطان در جهان است. انتظار میرود در سال 2020 موارد مرگ‌ ناشی از مصرف دخانیات به 10 میلیون برسد. شواهد به وضوح ارتباط بین دخانیات و سرطان شش را نشان می‌دهند. بعلاوه شواهدی دال بر ارتباط بین دخانیات و انواع سرطان از جمله سرطان کلیه، حلق، سر و گردن، سینه، مثانه، مری، لوزالمعده و معده وجود دارد. حدود نیمی از سیگاری‌ها قبل از موعد واقعی سن‌شان جان می‌دهند. به طور متوسط سیگاری‌ها 10 سال زودتر از غیرسیگاری‌ها می‌میرند. بنابرین کشیدن سیگار عامل مهمی در بهداشت عمومی و بهداشت محیط زیست جهان است. دفتر «فدراسیون بین‌المللی بهداشت محیط زیست» تمام سازمان‌های عضو را تشویق می‌کند که در سال جاری سهم خود را در روز جهانی بهداشت محیط زیست به خوبی ایفا کنند. این فدراسیون درخواست دارد که حوادث بزرگی رخ دهد و همه افراد تا آنجا که امکان دارد در این روز هر چه از دست‌شان بر می‌آید انجام دهند.

   

   

   

  تم 2015. «کودکان آینده ما هستند؛ محیط و سلامت آنها را حفاظت کنیم». سلامت و ایمنی کودکان و حفاظت از محیط زندگی آنها یکی از مهمترین موضوعات مورد علاقه مردم جهان است. فدراسیون بهداشت محیط زیست قصد دارد این موضوع را برجسته سازد و بر این موضوع تمرکز نماید که با اعلام این تم در سال 2015 بتواند قرار گرفتن کودکان در معرض آلودگی‌های محیطی را کاهش دهد. کودکان بخش آسیب‌پذیرتر جامعه هستند. آنها در مقایسه با افراد بالغ مقاومت کمتری در برابر عفونت‌ها، تغذیه نامناسب، آلاینده‌های شیمیایی، ‌آلودگی هوای ناشی از ترافیک و نیز آلودگی کلی هوا دارند. همچنین کودکان در معرض آسیب بیشتر ناشی از حوادث خانه و رخدادهای ترافیکی می‌باشند.

   

   

  سال 2014. «توجه به نابرابری بهداشت محیط زیست». در حالی که سلامت محیط زیستی ارتباط نزدیکی با عوامل تنش محیطی بر سلامت انسان دارد، این مسئله به نوبه خود به شدت تحت تأثیر عوامل اقتصادی و اجتماعی و بازتاب‌دهنده آن است. برای مثال افراد با توان مالی بیشتر می‌توانند آب سالم بخرند، دسترسی به مواد غذایی مناسب داشته باشند یا در خانه‌ای زندگی کنند که از مراکز تولید آلودگی‌های صنعتی فاصله دارد. بدون توجه به اینکه تغییرات اقلیمی در جهان هر سال تشدید می‌شود، اگر کاری انجام ندهیم کل جهان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و این بر نابرابری بهداشتی محیط زیستی افراد اثر می‌گذارد. چالش‌ها در رابطه با نابرابری‌های بهداشتی محیط زیستی در کشورهای مختلف جهان تفاوت اساسی دارند. با این حال می‌توان نابرابری بهداشت محیطی را در همه کشورها از فقیر و غنی یافت. بنابرین باید کار بیشتری در این زمینه صورت گیرد. فدراسیون بین‌المللی بهداشت محیط زیست این تم را برای سال 2015 در نظر گرفت تا بر اهمیت این موضوع پا فشارد در حالی که قبلا در سند «سیاستگذاری شماره 10» خود تحت عنوان «اعلامیه نابرابری بهداشتی» به آن اشاره کرده بود.

   

   

  سال 2013. «بروز خطرات و چالش‌های بهداشت محیط زیست برای فردا»

  سال 2012. «ساختن آینده»

   

   

  منبع :

   

   

  http://www.ifeh.org/wehd/

   

  http://www.neha.org/news-events/community-calendar/world-environmental-health-day/world-environmental-health-day

   

  دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون 12 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : محیط ,بهداشت ,زیست ,جهان ,سلامت ,فدراسیون ,بهداشت محیط ,محیط زیست ,بین‌المللی بهداشت ,جهانی بهداشت ,environmental health ,«فدراسیون بین‌المللی بهداشت ,world environmental health ,فدراسیون بین‌المللی بهداشت ,
  روز جهانی بهداشت محیط

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر