خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

روز جهانی پایش آب

   

   

  روز جهانی پایش آب :

   

   

  18 سپتامبر (27 شهریور) روز جهانی پایش آب است. این روز در سال 2003 توسط «بنیاد آب تمیز آمریکا» بعنوان یک برنامه آموزشی معاضدتی تأسیس شد و هدف آن آگاهی افکار عمومی و مشارکت آحاد مردم در حفاظت از منابع آب سراسر جهان از طریق توانمندسازی شهروندان در جهت پایش منابع آب محلی خود آنها می‌باشد. امورات این روز توسط «بین‌الملل ارث‌اکو» دنبال می‌شود که توسط فرزندان ژاک کوستو کاشف معروف بنیاد نهاده شده است. این نهاد از جوانان سراسر جهان می‌خواهد تا اطلاعات کیفیت آب منطقه خود را با آزمایش ساده‌ای اندازه‌گیری کرده و در سایت آنها قرار دهند و از اطلاعات متقابل آنها بهره‌مند شوند.

   

   

   

   

   

   

   روز جهانی پایش آب، 18 سپتامبر است. قبلاً این مناسبت یک ماه بعدتر یعنی 18 اکتبر یا سالروز «قانون آب تمیز آمریکا» بود که در سال 1972 توسط کنگره این کشور به تصویب رسیده و هدفش حفاظت از منابع آب کشور بود. در سال 2007،‌ تاریخ آن تغییر کرد تا افراد بیشتری بویژه در مناطقی که در 18 اکتبر دما به یخبندان میرسد بتوانند در آن شرکت کنند.

   

   

   

  در سال 2006 «بنیاد آب تمیز آمریکا» هماهنگی‌های این حادثه را به «فدراسیون محیط زیستی آب» و «انجمن بین‌المللی آب» واگذار کرد. هدف آنها توسعه همکاری‌ها در جهت مشارکت یک میلیون انسان در 100 کشور جهان در سال 2012 بود. در ژانویه 2015 مدیریت روز جهانی پایش آب مجدداً منتقل شد و این بار به نهاد غیرانتفاعی آموزشی «فیلیپ کوستو» به نام «بین‌الملل ارث اکو» (EarthEcho International) واگذار گردید.

   

   

   

  بین‌الملل «ارث اکو»

   

   

   

  به نظر این نهاد آموزشی چالش پایش آب جهان هر سال از 22 مارس تا ماه دسامبر ادامه می‌یابد و همه افراد مجهز می‌شوند از منابع آب خود در مقیاس روزانه دفاع کنند. در این چالش همه شهروندان پایش‌های اساسی را در مورد آب‌های منطقه‌ خود انجام می‌دهند:

   

   

   

  آزمایش آب. همه چیز با درک حالت کیفی آب در هر جامعه آغاز می‌شود. با تست ساده‌ای می‌توان کیفیت هر آبی را اندازه‌گیری کرد. یک آزمون کیت ساده همه افراد اعم از کودکان و افراد بالغ را قادر می‌سازد از منابع آب منطقه خود نمونه‌برداری کرده و پارامترهای مختلف کیفیت آب از قبیل دما، ‌اسیدیته، ‌شفافیت و میزان اکسیژن حل‌شده در آن را اندازه‌گیری کنند و نتایج را با جوامع دیگر در سراسر جهان و از جمله سایت WWMCدر میان بگذارند.

   

   

   

  مشارکت. بارگزاری آنلاین اطلاعات بدست‌آمده در فایل داده‌های بین‌المللی و شریک کردن دیگران در این گونه اطلاعات و گرفتن تصاویر و ارسال آنها. به این ترتیب می‌توان در شبکه‌ای از شهروندان بیش از 120 کشور جهان عضو شد و بعنوان بخشی از راه حل برای آب تمیز و بهداشتی آبراه‌ها در سطح جهان نقش بازی کرد.

   

   

   

  حفاظت. در صورت مجهز شدن به اطلاعات مناسب در مورد منابع‌ آب می‌توان این اطلاعات و منبع را در سایت دنبال کرده و اقدام عملی مناسب را اتخاذ کرد و از این منابع حفاظت به عمل آورد.

   

   

   

  مراقبت از کیفیت آب سفره‌های آب زیرزمینی هر منطقه بخش اساسی از سلامت عمومی محیط زیست و جامعه ساکن آن می‌باشد. بین‌الملل ارث‌اکو معتقد است جوانان قدرت آن را دارند که سیاره زمین را تغییر دهند. این نهاد یک سازمان غیرانتفاعی است که توسط فیلیپ و آلکساندرا کوستو و پدرشان فیلیپ کوستو فرزند کاشف افسانه‌ای «ژاک کوستو» بنیاد گذاشته شده و مأموریت آن کمک به جوانان جهان برای اقدام در جهت ایجاد یک آینده پایدار است. روش این نهاد ساده و متکی بر استفاده از ابزارهای قرن بیست و یکمی و منابع تعاملی برای مجهز کردن و توانمندسازی جوانان در جهت تشکل چالش‌های محیطی و حل آنها از طریق بکارگیری اقدامات مناسب در محل خود می‌باشد.

   

   

   

  منابع مقاله :

   

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/World_Water_Monitoring_Day

  http://www.worldwatermonitoringday.org/about

  http://animal-informatics.com/_humanite/human2/jacques_cousteau.html

  http://animal-informatics.com/_monographs/18/World_Water_Day.html

   

   

  منبع :

   

   

  دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : منابع ,جهان ,پایش ,اطلاعات ,نهاد ,تمیز ,جهانی پایش ,animal informatics ,سراسر جهان ,تمیز آمریکا» ,http animal ,http animal informatics ,
  روز جهانی پایش آب

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر